„Trening mentalny to wsparcie..”
Wszyscy bardzo dobrze wiemy jak ważne są umiejętności, aby zostać w przyszłości dobrym lub wybitnym piłkarzem. Czy w tym wszystkim nie zapominamy o czymś równie ważnym czyli głowie, która musi udźwignąć czasami większe ciężary mentalne niż ciało obciążenia fizyczne podczas treningów czy meczów. Jak ważny jest trening mentalny i kiedy warto go wdrożyć? O różne aspekty tzw. “mentala” zapytaliśmy naszą psycholog Akademii Junior – Karolinę Mróz.
Karolino, jak ważny jest trening mentalny dla sportowca?
Karolina Mróz: Trening mentalny w sporcie to nie tylko wsparcie psychiczne, kiedy zawodnik znajduje się w trudnej sytuacji, ale przede wszystkim przygotowanie zawodnika zanim taka nastąpi. W treningu mentalnym rozwija się motywację zawodnika, wiedzę na temat towarzyszących mu emocji, odporność na trudne stresujące sytuacje, samoświadomość, podnosi pewność siebie, uczy zdrowej rywalizacji, poprawia komunikację z trenerem oraz innymi zawodnikami, uczy koncentrować się na zadaniu „tu i teraz”, wpływa na ogólny rozwój mentalny i pozwala lepiej rozumieć oraz odnaleźć się w sytuacji.
A więc kiedy warto zastanowić się nad wysłaniem swojego dziecka na taki trening?
Karolina Mróz: Trening mentalny rozwija takie obszary psychiki, że nadaje się dla dzieci już w wieku przedszkolnym, jednak zakres pracy psychologa/trenera i sposób w jaki trening zostanie przeprowadzony będzie musiał być dostosowany do okresu rozwojowego w jakim dane dziecko się znajduje.
Wiemy już, że praca nad głową zawodnika nawet młodego jest bardzo ważna, a czy taki trening mentalny może przełożyć się lub przydać w życiu prywatnym poza boiskowymi emocjami?
Karolina Mróz: Uważam, że trening w każdej dziedzinie wpływa na życie prywatne np. sport uczy dyscypliny, szybkiego działania, samo motywacji, nauki wczesnego wstawania i punktualności co wpływa na nas nie tylko na co dzień ale również w późniejszym życiu, np. potrafimy lepiej zmobilizować się do wczesnego wstawania do pracy. Tak samo trening mentalny uczy kompetencji miękkich, które w pozytywny sposób mogą wpływać na nasze życie codzienne, kontakty społeczne, naukę w szkole czy wypełnianie domowych obowiązków.
Czy taki trening mentalny jest bardziej potrzebny dzieciom, które mają problemy z tzw. “mentalem” czy równie przydatny będzie młodym zawodnikom, którzy dobrze się uczą i rozwijają?
Karolina Mróz: Na pewno dzieci mające jakieś trudności będą wymagały bardziej intensywnej pracy i poświęcenia im więcej uwagi w obszarze treningu mentalnego. Pamiętajmy jednak, że dzieci znajdują się w ciągłej fazie rozwoju, każdego dnia zmieniają się i nabierają nowych kompetencji, ale również każdego dnia napotykają przeszkody z którymi muszą się zmagać, trening mentalny może być wtedy wsparciem w pracy nad słabymi i mocnymi stronami zawodnika.
Pytanie, które od lat powoduje spór między różnymi ludźmi ze świata sportu – czy głowa jest równie ważna co czysto piłkarskie umiejętności? Często widzimy dobre starty w wykonaniu młodych piłkarzy, którzy później szybko gasnął i nie słyszymy o nich więcej w dużej piłce.
Karolina Mróz: Zawodnicy trenujący w Akademii Junior to przede wszystkim DZIECI będące na różnych etapach rozwoju, a ich podejście do sportu jest definiowane zazwyczaj ideami rodziców, podpowiedziami trenerów, rywalizacją rówieśniczą oraz potrzebami rozwojowymi, potrzebą ruchu, autonomii, samostanowienia o sobie, rozwijania i zdobywania nowych kompetencji. Jednak to nadal dzieci i dopiero uczą się radzić sobie z takimi sytuacjami jak, np. z uczuciem porażki po przegranym meczu czy euforią po zwycięskim turnieju. Obie z wymienionych wcześniej sytuacji mogą być problemowe i wpływać na psychikę dziecka mimo posiadanych umiejętności piłkarskich. Dlatego właśnie powinno się zachować ostrożność w wychowywaniu młodych talentów i zwracać uwagę nie tylko na posiadane umiejętności piłkarskie ale również potrzeby natury psychicznej, uważam że obydwie kwestie są równie ważne, szczególnie u dzieci. Warto również zwrócić uwagę na to, że oprócz rozwijania talentu oraz wsparcia mentalnego, podstawą jest rozwijanie motoryki oraz techniki zawodników, wszystko razem otwiera przed młodym zawodnikiem wiele możliwości